Czyszczenie paneli słonecznych
 

W celu utrzymania instalacji fotowoltaicznej w dobrej „kondycji” czyli takiej, aby efektywność działania była maksymalna proponujemy konserwację i czyszczenie paneli fotowoltaicznych.


Dowiedz się więcej

W celu utrzymania instalacji fotowoltaicznej w dobrej „kondycji” czyli takiej, aby efektywność działania była maksymalna proponujemy konserwację i czyszczenie paneli fotowoltaicznych.

Mocno zabrudzone panele fotowoltaiczne mogą pracować nawet około 20 % słabiej. Najczęściej jednak ich wydajność spada od 1-10% przy standardowym zabrudzeniu. Warunki pogodowe, czyli deszcz czy topniejący śnieg pomagają w pewnym stopniu utrzymać panele fotowoltaiczne w czystości, ale 1-2 razy do roku warto profesjonalnie je wyczyścić.

Najlepiej sprawdza się czyszczenie z użyciem tzw. „wody demineralizowanej”. Będzie wówczas pewność, że cała instalacją pracuje z całą swoją mocą, ponieważ im czystsze panele tym więcej prądu produkują.

Badania naukowe przeprowadzone przez Prof. Dr. Haberlin oraz Ch. Renken ze Szkoły Wyższej Technicznej w Bern (Szwajcaria) dowodzą, że długotrwałe regularne czyszczenie urządzeń solarnych poprawiło ich wydajność nawet o 13,8% (częściowo nawet osiągnięto większe wartości).


(...) zabrudzone panele fotowoltaiczne mogą pracować nawet około 20 % słabiej.


(...) Nie jest prawdą, że wystarczy deszcz lub śnieg, aby utrzymać dobrą czystość instalacji fotowoltaicznej.

Nie jest prawdą, że wystarczy deszcz lub śnieg, aby utrzymać dobrą czystość instalacji fotowoltaicznej. Zbadano, że urządzenia umiejscowione nawet pod kątem 65 stopni wykazywały znaczną tendencję do gromadzenia zanieczyszczeń. O wiele bardziej narażona na zabrudzenia jest instalacja fotowoltaiczna umiejscowiona na gruncie (koszenie traw, zabrudzenia z ulicy czy podwórka), co nie zmienia faktu, że również na dachu należy utrzymywać w czystości ogniwa fotowoltaiczne.

Zabrudzenia w postaci kurzu nie są problemem, ponieważ są usuwane przez deszcze. Do walki z cięższymi zabrudzeniami takimi jak odchody ptactwa, glony, mech itp. - gromadzącymi się na krawędziach paneli fotowoltaicznych, konieczne jest profesjonalne czyszczenie. Można spróbować wykonać czyszczenie samodzielnie, jednak lepiej powierzyć tego typu zadanie specjalistom.

Nie powinno się myć paneli przy użyciu detergentów bez specjalnego ich przeznaczenia do tego celu.

Dysponujemy specjalnymi urządzeniami do czyszczenia paneli PV wodą demineralizowaną. Urządzenia te wyposażone m.in. w specjalne szczotki oraz zmiękczacz wody, który chroni moduły przed osadzaniem się na nich kamienia wapiennego. Ryzyko to występuje w przypadku stosowania zwykłej wody użytkowej oraz stosowania myjek ciśnieniowych z wykorzystaniem zbyt wysokiego ciśnienia.

W sytuacji kiedy powierzchnia panelu zostaje pokryta warstwą zanieczyszczeń działają one jak filtr nie dopuszczając światła słonecznego do wnętrza paneli. Ograniczona zostaje wydajność sprzętu i nie można w pełni korzystać z „produkcji prądu”. Dlatego właśnie zalecane jest czyszczenie paneli fotowoltaicznych, które ma na celu odblokowanie ich powierzchni i przywrócenie ich właściwego działania.

Zalety czyszczenia paneli fotowoltaicznych:

  • zwiększenie żywotności modułów;
  • utrzymanie wysokiej wydajności pracy ogniw;
  • bezresztkowe wysychanie wody demineralizowanej, a więc spowolnienie ponownego zabrudzenia i osadzania się kamienia wapiennego;
  • brak pozostałości detergentów posiadających powierzchniowo czynne środki czyszczące;
  • profesjonalne czyszczenie nie naraża właściciela na uszkodzenie instalacji;
  • amortyzacja kosztów mycia wynikającą z wyższych uzysków z instalacji;

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania?
Z chęcią pomożemy!


Przejdź do FAQ Kontakt
 

Zamów darmową wycenę

Jeżeli zainteresowała cię nasza oferta lub chciałbyś uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami poprzez poniższy formularz kontaktowy.

Odpowiemy na wiadomość w ciągu 48h.